Telefon
WhatsApp
İnstagram
Sünnet Düğünü Nasıl Olmalı
Sünnet Düğünü Nasıl Olmalı

Sünnet Düğünü Nasıl Olmalı

  • Tarih:  15 Mayıs 2022, 04:06

Sünnet düğünü eski geleneklerimizden biridir ve hala devam etmektedir. Geçmişten günümüze gelişerek daha da güzelleşecek devam eder. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile beraber çok daha eğlenceli geçmektedir. Eskiden sadece Mevlut okutma ve kına yakıp bir saatlik bir oyun merasimi şeklinde yapılırken, şimdi çok güzel sünnet organizasyonları yapılmakta ve insanlar çok güzel eğlenmektedir.

Sünnet Düğünü Ne Zaman Yapılır?

Sünnet düğünü genellikle sünnet olan çocuğun yarası iyileşip kendini toparladıktan on, on beş gün sonra yapılır. Sünnet olan çocuk tamamen iyileşmiş ve o da eğlencelere katılmış olur.

Sünnet Düğünü Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

Sünnet düğünü öncesinde çocuk sünnet olurken çocuğun her anında yanında olacak bir akraba ya da arkadaş “kirve “ olarak seçilir. Kirve çocuğun sünnet olurken yanında durur. Ayrıca sünnet düğün hazırlıklarının her aşamasında yer alır. Düğün hazırlıklarına başlarken öncelikle sünnet düğünün yapılacağı mekan seçilir. Mekan seçildikten sonra mekan için organizasyon şirketleri ile görüşülür. Organizasyon şirketlerine istenilen model ve renkler söylenerek sünnet düğününe uygun bir konsept hazırlanır. Düğün mekanı düğün günü bu konsepte uygun olarak süslenir.

 Yine sünnet düğünü için fotoğrafçı ayarlanır ve mekân seçimi yapılır. Düğün günü fotoğraf çekimi yapılır. Düğün mekanı halledildikten sonra çocuk için sünnet kıyafeti sünnet ayakkabısı alınır. Yine çocuğun kirvesine hediye amaçlı düğünde giymesi için elbise ayakkabı alınır. Kirve de çocuğun ailesine düğünde giymesi için hediyelik elbiseler alır. Bu hediyeleşme karşılıklı olarak yapılır. Kimi yörelerde çok daha büyük hediyeler alınırken kimi yörelerde de karşılıklı anlaşılarak herkes kendi elbisesini kendisi alır ve masrafa girilmez. Yine sünnet düğünü için çocuğa yakılacak kınanın malzemeleri alınır. Düğün yemekli olacaksa yemek hazırlıkları yapılır.

Genellikle düğün mekanlarında bu yemeklerin servisleri yapılır. Ayrıca sünnet pastası da son zamanlarda çok fazla yapılmaktadır. Üzerinde çocuğun isminin yazdığı resimli ya da isteye göre süslenmiş pastalar hazırlanır ve düğün töreninde herkesin içerisinde kesilip servis edilir. Yine bunlarla beraber düğün töreninde gelen misafirlere dağıtmak amacı ile küçük magnetler ya da süsler hazırlatılır bunlarda yine gelen misafirlere dağıtılan hediyeliklerdir. Tüm hazırlıklar yapılınca düğün günü çocuk kirvesi ile önce berbere gider süslenir.

Ardından ailesi ve kirvesi ile birlikte fotoğraf çekimine gider. Fotoğraf çekimi için mekân seçimi daha önceden yapılmış olmadır. Fotoğraf çekimi yapıldıktan sonra düğün mekânına gidilir. Çocuk kirvesi ve ailesi alkışlar içerisinde mekâna giriş yapar ve düğün başlar. Düğün herkesin kendi gelenek ve göreneklerine göre önce yemek merasimi ardından pasta kesimi yapılması ve daha sonra kına ve çerez gibi ikramlıkların ve hediyelik eşyaların dağıtılması yapılır. Tabi bu esnada müzik hep devam eder ve oynamak isteyen misafirler kendi yörelerine göre oyun oynarlar. Dans ederler. En son da gelen misafirler sünnet olan çocuğa takı takar ya da hediye eşyalar verirler ve böylelikle düğün sona erer.